Skip to content

Shop favorite winter products!

  • Reading
  • Writing
  • Math
  • Teacher Courses
  • Fashion
  • About The Applicious Teacher
Log in
  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram
  • YouTube

The Applicious Teacher Resource Store

  • Reading
  • Writing
  • Math
  • Teacher Courses
  • Fashion
  • About The Applicious Teacher
Log in Cart

Item added to your cart

View cart

Resources for the Real Teacher

shop all the resources!

Featured products

Check out the best sellers!

  • Back to School Forms and Checklists Printables and Editable

    Back to School Forms and Checklists Printables and Editable

    Back to School Forms and Checklists Printables and Editable

    Regular price $11.00 USD
    Regular price Sale price $11.00 USD
    Unit price /  per 
  • Phonics Activities for 2nd Grade-Weekly HW or Word Work Bundle

    Phonics Activities for 2nd Grade-Weekly HW or Word Work Bundle

    Phonics Activities for 2nd Grade-Weekly HW or Word Work Bundle

    Regular price $12.00 USD
    Regular price Sale price $12.00 USD
    Unit price /  per 
  • 3rd Grade Reading Tests Reading Comprehension

    3rd Grade Reading Tests Reading Comprehension

    3rd Grade Reading Tests Reading Comprehension

    Regular price $19.00 USD
    Regular price Sale price $19.00 USD
    Unit price /  per 
  • 2nd Grade Reading Comprehension Assessments

    2nd Grade Reading Comprehension Assessments

    2nd Grade Reading Comprehension Assessments

    Regular price $19.00 USD
    Regular price Sale price $19.00 USD
    Unit price /  per 
  • Literacy Centers ALL YEAR Bundle 2nd and 3rd Grade

    Literacy Centers ALL YEAR Bundle 2nd and 3rd Grade

    Literacy Centers ALL YEAR Bundle 2nd and 3rd Grade

    Regular price $18.00 USD
    Regular price Sale price $18.00 USD
    Unit price /  per 
  • Summarizing Activities and Worksheets

    Summarizing Activities and Worksheets

    Summarizing Activities and Worksheets

    Regular price $5.75 USD
    Regular price Sale price $5.75 USD
    Unit price /  per 
  • Writing All Year-BUNDLE

    Writing All Year-BUNDLE

    Writing All Year-BUNDLE

    Regular price $43.00 USD
    Regular price Sale price $43.00 USD
    Unit price /  per 
  • Basic Addition and Multiplication Flash Cards Bundle (0-9)

    Basic Addition and Multiplication Flash Cards Bundle (0-9)

    Basic Addition and Multiplication Flash Cards Bundle (0-9)

    Regular price $3.75 USD
    Regular price Sale price $3.75 USD
    Unit price /  per 
View all

Subscribe to our emails

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Pinterest
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Venmo
  • Visa
© 2025, The Applicious Teacher Resource Store Powered by Shopify
  • Refund policy
  • Privacy policy
  • Shipping policy
  • Contact information
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.