-
Gingerbread Man Activities Thematic Unit
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price perSale price $8.00 USD -
Santa Letter Writing Activity | Santa Craft | Santa Writing | Christmas Writing
Regular price $4.25 USDRegular priceUnit price perSale price $4.25 USD -
Snow Differentiated Literacy Centers for 2nd and 3rd Grade
Regular price $7.50 USDRegular priceUnit price perSale price $7.50 USD -
Olive the Other Reindeer Beyond the Text Activities
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USD -
Writing Through the Holidays: The Holiday Writing Bundle
Regular price $50.00 USDRegular priceUnit price perSale price $50.00 USD -
Snowflake Bentley Close Reading Activities
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USD -
How to Make Hot Chocolate-A Writing Craftivity
Regular price $3.75 USDRegular priceUnit price perSale price $3.75 USD -
Writing All Year-BUNDLE
Regular price $43.00 USDRegular priceUnit price perSale price $43.00 USD -
Differentiated Word Problem Task Cards: Add, Sub, Divide, Multiply
Regular price $4.50 USDRegular priceUnit price perSale price $4.50 USD -
Snowman Writing How to Expository Writing and Craft
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USD -
Arctic Animal Research Mini-book Beginning Research
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USD -
Student Name Bookmarks-Editable
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price perSale price $0.00 USD
Resources for REAL Teachers
The Applicious Teacher was founded with one simple principal in mind: lesson plans, activities, and resources that real teachers can use to teach the standards in an engaging and effective way while saving time and money!










