-
Prefix and Suffix Activities
Regular price $13.75 USDRegular priceUnit price per -
Prefixes Activities for Un Pre Re Dis
Regular price $7.00 USDRegular priceUnit price per -
Reading and Math Center Editable Label Kit
Regular price $5.25 USDRegular priceUnit price per -
Reading Comprehension Mini-Lessons: The Science Bundle
Regular price $18.00 USDRegular priceUnit price per -
Reading Comprehension Tests Multi-Grade Bundle
Regular price $57.00 USDRegular priceUnit price per -
Reading Graphic Organizers for Reading Comprehension
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price per -
Responding to Text Writing Curriculum: Expository
Regular price $21.25 USDRegular priceUnit price per -
Room on the Broom Activities Mini Unit
Regular price $4.50 USDRegular priceUnit price per -
Santa Letter Writing Activity | Santa Craft | Santa Writing | Christmas Writing
Regular price $4.25 USDRegular priceUnit price per -
Scientific Method Recording Sheet
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price per -
Seed Plant Life Cycle Activities
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price per -
Sentence and Ending Punctuation Activities
Regular price $5.75 USDRegular priceUnit price per -
Simple Alphabet Teal and Green
Regular price $2.25 USDRegular priceUnit price per -
Simple Labels Teal and Gree
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price per -
Simple Number Line Teal and Green
Regular price $2.25 USDRegular priceUnit price per -
Skeletal System Model
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price per

Resources for REAL Teachers
The Applicious Teacher was founded with one simple principal in mind: lesson plans, activities, and resources that real teachers can use to teach the standards in an engaging and effective way while saving time and money!