-
Snowflake Bentley Close Reading Activities
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USD -
Snowman Writing How to Expository Writing and Craft
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USD -
Writing Through the Holidays: The Holiday Writing Bundle
Regular price $50.00 USDRegular priceUnit price perSale price $50.00 USD -
Literacy Centers ALL YEAR Bundle 2nd and 3rd Grade
Regular price $18.00 USDRegular priceUnit price per$31.50 USDSale price $18.00 USDSale -
Snow Differentiated Literacy Centers for 2nd and 3rd Grade
Regular price $7.50 USDRegular priceUnit price perSale price $7.50 USD -
Writing All Year-BUNDLE
Regular price $43.00 USDRegular priceUnit price perSale price $43.00 USD -
Arctic Animal Research Mini-book Beginning Research
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USD -
Somebody Loves You Mr Hatch Activities Close Reading
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USD -
100th Day of School 2nd Grade Activities
Regular price $5.50 USDRegular priceUnit price perSale price $5.50 USD -
Close Reading Activities All Year Bundle
Regular price $54.50 USDRegular priceUnit price perSale price $54.50 USD
Resources for REAL Teachers
The Applicious Teacher was founded with one simple principal in mind: lesson plans, activities, and resources that real teachers can use to teach the standards in an engaging and effective way while saving time and money!






